Horny_blok

About Us

Sit down, make yourself at home, light an incense stick and brew your favourite tea leaves. Can you smell that? Right, the smell of our tearoom….We are the longest working tearoom in Zvolen and its surroundings, as well as one of the oldest tearooms in Slovakia.

tel. č. : +421 904 335 050,  +421 905 265 386
email: info@cajovnanazamku.sk
Námestie SNP 1
Zvolenský zámok
96 001, Zvolen

We are Social

 

 

 

Our Partners

 

Jazyky

  • Slovenčina
  • English
  • Deutsch

História čajovne

V roku asi 1994 som sa s kamarátmi vybral do Prahy na prednášku manželov Eduarda a Míly Tomášových, ktorá sa konala v Lucerne. Mali sme ešte čas, tak sme sa trochu motali po Václaváku, keď sme uvideli pasáž s nápisom „Dobrá čajovna“. Nikdy som netušil, že takýto typ podniku môže existovať. Čaje som síce pijával, ťažko sa vtedy zháňal zelený, ale toto bol pre mňa kultúrny šok! Námatkovo sme si vybrali nejaké dva druhy –bohužiaľ, už neviem aké-, a celí okúzlení sme išli na prednášku. Vtedy som si niekde v uličkách Prahy kúpil aj svoje prvé dordže a dlho som s ním všade chodil. Po návrate domov, som rozprával všade, aké by bolo skvelé mať čajovňu vo Zvolene a oslovoval som ľudí, či ju nechcú spraviť, nikdy som totiž o sebe neuvažoval, ako o prípadnom podnikateľovi. 

V roku 1997 ma oslovil spolužiak mojej vtedajšej priateľky, Tončo, že či by sme to spolu nespravili. Jasne si pamätám, že som raňajkoval, keď u mňa zazvonil a v kuchyni mi tento nápad predostrel. Šialenec, pomyslel som si, ale keďže mám šialené veci rád, išli sme do toho. Založil som živnosť a išli sme hľadať priestory. Ako sme išli námestím, prišiel pri pohľade na zámok ďalší šialený nápad: poďme sa spýtať, či nemajú voľný priestor, to by bolo skvelé prostredie! Mali. Dohodli sme sa. Tončo sa ako čerstvý dizajnér nábytku a interiérov pustil do návrhu interiéru, ja som mu robil konzultanta. Spolu s bratom potom svojpomocne náš atypický interiér začali pripravovať. Všetko sa nakoniec podarilo a čajovnička sa v novembri otvorila. 

Zaškolení sme boli v pražskej čajovni Amana, od ktorej sme aj nakupovali – a doteraz nakupujeme – naše čaje. Prvé roky sme čaj pašovali v ruksakoch. Vlakom tam, nakúpiť, a nočným zase nazad. Na hraniciach tradičná otázka colníkov „Mate něco k proclení?“, kdeže, nemáme... Postupne sme si budovali vlastné know-how, ktoré sme potom ponúkali aj iným čajovniam, pomáhali sme otvárať viaceré čajovne v BA. 

V týchto dňoch, keď píšem tento text, sa stala z našej čajovne zrelá puberťáčka, presne pätnásťročná. Tončo sa už dlhodobo venuje svojim aktivitám a jeho miesto zastúpil Aleško. Za ten čas sme vychovali niekoľko generácii milcov čaju, niektrí k nám začali vtedy chodiť, ako gymnazisti, či dokonca aj základná škola. Stali sa priateľmi, ktorí sa ku nám vždy radi vrátia. Vtedy to bola milá, vnímavá generácia, ľudia, ktorí mali blízko k alternatíve a umeniu. Avšak doba sa posunula ďalej, a pre inak ladených ľudí sme otvorili čajovňu ChaY-RooM, kde pokračujeme v našej práci, koníčku...

 

Historia - Cajovna na Zamku
Historia - Cajovna na Zamku
Historia - Cajovna na Zamku
Historia - Cajovna na Zamku
Historia - Cajovna na Zamku
Historia - Cajovna na Zamku
Historia - Cajovna na Zamku
Historia - Cajovna na Zamku
Historia - Cajovna na Zamku
Historia - Cajovna na Zamku
Historia - Cajovna na Zamku
Historia - Cajovna na Zamku